Nabízíme tyto služby

TOPlist
Termín kůže je používán pro vyčiněnou kůži (odborně se tomuto výrobku říká useň)– tedy činěním vyrobenou přírodní kůži z různých druhů zvířat. Vyčiněná kůže je obvykle měkká, elastická a mohou se na jejím povrchu vyskytovat drobné jizvy a vrásky, podle nichž lze usuzovat, že se jedná o pravou kůži. ...

... V některých případech je však lícová svrchní vrstva kůže odstraněna a nahrazena silnější povrchovou úpravou – i v tomto případě lze pořád ještě nazývat tento výrobek vyčiněnou kůží. 

U recyklované „kůže“ je tomu jinak – jedná se o výrobek jehož součástí je sice kožní vlákno, avšak tato kožní hmota je získávána rozemletím vyčiněných kožních zbytků, odřezků z koželužen nebo při výrobě hotových kožených výrobků. Například při čalounické nebo obuvnické výrobě zůstávají větší odřezky, které se dále zpracovávají. Tato kožní hmota je pojena obvykle latexovou polymerní směsí, a z této směsi se potom válcují a lisují plošné polosyntetické vláknité materiály, na jejichž povrch je nanesena umělá lícová vrstva nebo folie s dezénem.

Obvyklým způsobem je zpracování tohoto odpadu na tzv. vláknité usně, což jsou materiály, používané pro stélky a spodkové součásti obuvi.

Protože je přírodní kůže pořád drahá a luxusní záležitost, jsou i klasické kožedělné výrobky, zejména galanterní, vyrobeny z těchto pojených vláknitých materiálů. Je samozřejmě žádoucí, aby se drahá přírodní surovina co nejvíce zhodnotila druhotným zpracováním, a u některých výrobků, kde není kladen důraz na strukturální a deformační vlastnosti, je použití tohoto materiálu vhodné, avšak v žádném případě nelze očekávat, že užitné vlastnosti tohoto výrobku budou stejné, jako u pravé kůže.

Samotné označení symbolem pravé kůže nebo i název „kůže“ je pro spotřebitele zavádějící, neboť vlastnosti pravé kůže jsou dány zejména strukturálním uspořádáním svazků kožních vláken, které je typické pro různé druhy zvířat a v tom je hodnota přírodní vyčiněné kůže.

Setkala jsem se i s jinými názvy pro recyklovanou useň – jako např. ECO kůže – samotná předpona Eco může naznačovat, že se jedná o ekologické zpracování odpadu, avšak ve spotřebitelích to může vyvolávat asociace s nějakým zvláště pro ekologii hodnotným přírodním výrobkem, přestože tomu tak není. S označením eco kůže může být spojený i zcela syntetický koženkový čalounický materiál s povrchovou úpravou na bázi PVC.

Doporučuji proto všem spotřebitelům, aby byli při nákupech obezřetní a nespoléhali jen na označení výrobku, nakupovali v prodejnách, kde jim poskytnou všechny potřebné informace. V případě podezření, že byl koupen výrobek ze syntetického nebo polosyntetického materiálu nikoliv z pravé kůže, je možno toto ověřit u nás v akreditované laboratoři (AZL Otrokovice s.r.o.) nebo soudním znalcem v oboru kůže a kožešiny.

Ing. Miloslava Štachová 
Zkušebna materiálů AZL Otrokovice

Spolupracujeme

Univerzál Kraslice

DSC_0218.JPG
Sběrna oprav obuvi, kožené galanterie a kožených oděvů
Přilehlá 675/2, 35801 Kraslice
natural-dlazba2.jpg
plachty vozíky.jpg
houpačky slunečníky.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one